اصفهان شناسی 1

از مدت ها موسسه فرهنگی ایوان در فکرآغاز فعالیتی ویژه با موضوعیت اندیشه ایرانشهری بود. در این راستا، پس از تحقیق و تفحص های بسیار، به این نتیجه رسید که این فکر و ایده را از شهر هنرپرور اصفهان آغاز کند. شهر اصفهان در فضایی با حال و هوای این موضوع  و پیشینه پربار تاریخی می تواند آغازگز پرجهشی برای این راه باشد. بنابراین برنامه سلسله نشست های اصفهان شناسی تنظیم گردید تا دوستداران را تشویق کند که شهر را بهتر بشناسند و در این خصوص، از بزرگانی که سالها در این زمینه تحقیق و پژوهش کرده اند ،دعوت به همکاری شد.

برنامه نخست این مجموعه در 29 شهریور 1396در آخرین روزهای تابستانی ، در خانه تاریخی صفوی با نگاه  تاریخی و با حضور افتخاری دکتر مهدی کیوان تشکیل گردید. حضور دکتر مهدی کیوان و خود موضوع اصفهان شناسی ، سبب شد اساتید ، هنرمندان و دوست داران اصفهان و با حمایت و استقبال سازمان  میراث، شورای شهرو….  گرد هم آیند .

دکتر مهدی کیوان متولد 1319 ، با بیش از نیم قرن مطالعه و تدریس تاریخ اصفهان و ایران در دانشگاه اصفهان  و محقق و نویسنده کتاب هایی همچون : سیری در تاریخ فرهنگ ایران ،پیشه وران و زندگی صنفی آنان در عهد صفوی  تاریخ طاهریان ، تاریخ افشاریه و……دراین  نشست به موضوعات و تفکر هایی که نیازبه  آموزش دارد و باید از پایه شروع شود و به مدیران شهری نیز این آگاهی انتقال پیدا کند ، موضوعات مهم مطرح شده در این نشست عبارتند از :

  • اصفهانی بودن و ایرانی بودن را باید آموزش داد
  • با اشاره به اهمیت فهم اصفهان، گفت: «در اروپا بی‌اندازه روی شهر و حفظ اصالتشان تعصب دارند. اصفهان هم شهری نیست که بشود به سادگی فراموشش کرد. باید اصفهانی بودن را یاد داد. ایرانی بودن را هم باید یاد داد
  • مدیران شهری باید اصفهان را بفهمند و بشناسند. اصفهان آخرین نفس هایش را می‌کشد. روزگاری باور مردم این بود که ایران نافستان و دل زمین است. حالا نســل جوان از فارسی حرف زدن هم شرمش می‌شود و سنت و مدرنیته را قاطی می‌کند
  • شاه عباس چهارباغ را به دست پولدارها داد و این خیابان از دروازه دولت تا کوه صفه ساخته شد. اما مهندسان، شهر را برای طبقه متوسط ساختند. این طبقه برای اولین بار در زمان صفوی به وجود آمد. عباس آباد که به تبریز نو یا تبریزآباد هم مشهور بود و جلفا دو محله‌ای بودند که برای طبقه متوسط ساخته شدند. اما برای طبقه ضعیف هم ساخته شد.

با استقبال پرشور حاضرین و بازخوردهای مثبت اولین نشست، موسسه نوبنیان ایوان با انگیزه ای قوی تر ادامه دهد و برنامه ای به صورت هر دو هفته یکبار چهارشنبه های اصفهان شناسی را در خانه ی صفوی برگزار کند. امید است با انتقادات و پیشنهادات دوستان، هر سری این نشست ها کامل تر و بی نقص تر از قبل برگزار شود.

نشست بعدی این موسسه بعد از سپری شدن  دهه اول و دوم محرم در تاریخ 19مهرماه با حضور نویسنده و شاعر گرانقدر آقای علی خدایی تشکیل خواهد شد.از جمله آثار گرانبهای این بزرگوار میتوان به کتاب های زیر اشاره کرد:

از میان شیشه، از میان مه، نشر آگاه، ۱۳۷۰

تمام زمستان مرا گرم کن، نشر مرکز، ۱۳۷۹

کتاب آذر، نشر چشمه، ۱۳۸۸

نزدیک داستان، نشر چشمه، ۱۳۹۵