گزارش برگزاری نمایشگاه جایزه ملی مبلمان

SEAT PRIZE یا جایزه ی ملی مبلمان، جایزه ایست که به آن دسته از طراحانی اختصاص پیدا می کند؛ که نشیمن را فراتر از عملکرد آن خلق می نمایند. نشیمن معنادار، خیال انگیز و زیبایی شناسانه.

در دهه های گذشته مبلمان های کثیری ‌در کشور  تولید شده اند اما، همچنان جواب این سوال باقی است که نام طراحان و معماران ایرانی در میان این آثار چه جایگاهی دارد؟ به جرات میتوان گفت در مقایسه با غنای معماری ایران جایگاه طراحی در عصر حاضر مناسب نبوده است.

این جایزه قصد دارد با ایجاد فضایی برای نمایش و رقابت میان طراحان و سازندگان مبلمان، بستری را مهیا نماید تا به مبلمان به عنوان عنصری کلیدی و تامل برانگیز در فضا پرداخته شود و طراحان این فرصت را پیدا نمایند تا در خصوص فرآیند فکری و محتوایی شکل دهنده ی محصول به گفت و گو بپردازند.

این رویداد توسط موزه ی معماری و خلاقیت (خانه ی صفوی) و زنجیره فرهنگی هنری ایوان پایه گذاری شده است. یکی از مهمترین اهداف بلند مدت این جایزه، ایجاد مرجعی علمی و تخصصی برای طراحان صنعتی، معماران و تولیدکنندگان در این حوزه است. در پایان هر دوره کتابی از مجموعه ی آثار طراحی و ارائه شده، تدوین و به چاپ خواهد رسید.

دیگر برنامه های این رویداد نمایشگاه تاریخچه مبلمان در 100 سال گذشته ی ایران به همت امیرمسعود انوشفر و جلسات دیزاین (DESIGN TALKS) و B2B که طراحان روند طراحی اثر خود را در 15 دقیقه ارائه نمودند، برگزار گردید.

داوران این دوره از مسابقه (به ترتیب حروف الفبا): علیرضا امتیاز، امیرمسعود انوشفر، روزبه پرچمی، ساغر خاکدان دلیر، محسن عرب زاده و محمدرضا قانعی بودند.

معیارهای ارزیابی این دوره شامل موارد: توجه به مبانی و الگوهای موجود در فرهنگ و هویت ایرانی، هزینه معقول ساخت (صرفه ی اقتصادی طرح)، بی همتا بودن ایده، ارگونومی ، کیفیت فرم می باشد.

طبق اعلام فراخوان مسابقه از میان آثار ارسالی پس از بررسی و تصدیق آثار دریافتی 32 محصول که شرایط شرکت در مسابقه را رعایت نموده بودند، انتخاب و به مرحله نمایش و داوری نهایی رسیدند. از میان طرح ها 67 اثر صلاحیت شرکت در این مسابقه را احراز نموده بودند.

با صلاحدید هیات اجرایی و مشاوران محترم مسابقه و با توجه به وضعیت کنونی و در نظر داشتن سلامت عموم بازدید کنندگان در بازه ی برگزاری نمایشگاه و نمایش آثار، این رویداد در هفته جهانی طراحی صنعتی برگزار گردید.

جوایز این دوره به ترتیب، اثر نخست 7 میلیون تومان، اثر دوم 2 میلیون تومان و اثر سوم 1 میلیون تومان می باشد.

این رویداد با حمایت مالی گروه مبلمان لومانا آغاز گردید و گروه هنر و معماری ایوان مهر ایرانیان، خانه درسا و هامر بتون

به همراه حمایت معنوی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، کمیته ملی موزه های ایران مهندسین مشاور پلشیر توسط موزه خلاقیت و معماری و زنجیره فرهنگی هنری ایوان برگزار گردید.

افتتاحیه اول نمایشگاه آثار پنجم تیر ماه با حضور داوران محمدرضا قانعی، امیر مسعور انوشفر، روزبه پرچمی و محسن عرب زاده به همراه پنل گفتگویی با حضور آقایان علی شیخ الاسلام، محمد عرب، شروین حسینی و دکتر انوشفر به نمایندگی از هیات داوران برگزار گردید.

افتتاحیه دوم نمایشگاه آثار دوازدهم تیر ماه به منظور رونمایی تعدادی از طرح های ساخته شده و برگزیده با حضور داوران محمدرضا قانعی، روزبه پرچمی و محسن عرب زاده با حضور و سخنرانی: استاد مرتضی نعمت الهی(هنرمند و مجسمه ساز)، مهندس نصیر ملت (عضو شورای شهر استان اصفهان) برگزار گردید.

تصاویر افتتاحیه اول

تصاویر افتتاحیه دوم